rebeliantka rebeliantka
1301
BLOG

Dlaczego taka strona? I parę rad

rebeliantka rebeliantka Polityka Obserwuj notkę 52

Jest sobota 11 września, wieczór.

Dlaczego na stronach internetowych PiS do tej pory nie ma ani wczorajszego Memoriału ani żadnego filmu z piątkowego Zgromadzenia Obywatelskiego w sprawie katastrofy smoleńskiej w Palladium w Warszawie? Krótki film jest na portalu Blogmedia. Więcej filmów pokazuje Niezależna.tv

I znowu handicap będą miały media mainstreamowe, które narzucą mniej wyrobionej publice swoją narrację.

A mnie się marzy, żeby ludzie traktowali strony PiS jako źródło ważnych, aktualnych, pasjonujących informacji.

Jak się coś dzieje, otwieramy strony PiS i natychmiast mamy antidotum na kłamstwa i manipulacje wrogich mediów.

Tak. Zrzędzę i będę utyskiwać, bo denerwuje mnie, że partia na którą muszę głosować, nie wykorzystuje wszystkich szans na komunikację ze społeczeństwem, a tylko wiecznie się żali, że ją mainstream sekuje.

 

Parę obserwacji na temat partyjnej strony

Obejrzałam partyjną stronę internetową.

Jest elegancka w formie.

Na stronie głównej są w tej chwili następujące informacje:

  • PiS złożył projekt ustawy o tzw. podatku bankowym, jako alternatywie dla podwyżki podatku VAT.
  • Kupujemy czas czyli budżet na 2011 rok (ocena projektu budżetu na 2011z blogu autorskiego Zbigniewa Kuźmiuka).
  • PO wprowadzi nową składkę, czyli nowy podatek (informacje z "Dziennika Gazety Prawnej" o projekcie ustawy o podatku pielęgnacyjnym).
  • Ekonomiści o budżecie na 2011 rok: projekt na przetrwanie (z "Dziennika Gazety Prawnej" – ocena budżetu przez ekonomistów).
  • Budżet 2011 oparty na politycznej kalkulacji (z "Dziennika Gazety Prawnej" – ocena budżetu).
  • Kolejna podwyżka. Ucierpią właściciele samochodów (info z "Polska The Times").
  • Podręczniki podrożeją nawet o 10 proc. (info z "Gazety Wyborczej").
  • List Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego do członków PiS (6.09.2010)
  • Zostań członkiem PiS (zaproszenie z 28.04.2010).
  • Odpowiedź na zarzuty Radosława Sikorskiego - odpowiedź Anny Fotygi na tezy, zawarte w wywiadzie udzielonym „Radiu Zet” przez Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego.
  • Generał Brady zaproszony do Warszawy (info z „Naszego Dziennika”)  - Parlamentarny Zespół ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Tu-154M z 10 kwietnia skieruje notę do wojskowej bazy lotniczej NATO w Ramstein z prośbą o pomoc w wyjaśnianiu okoliczności wypadku. 
  • UE: Polska - 14 proc., Hiszpania - 35 proc - info Ryszarda Czarneckiego dla „Gazety Finansowej” o kiepskiej absorpcji przez Polskę środków unijnych (dane z Komisji Europejskiej).
  • Członkowie zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej pytają premiera - pytania członków zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej do Premiera Donalda Tuska.
  • Generałowie NATO chcą pomóc śledczym - „Nasz Dziennik” ujawnia: Dowódca amerykańskich Sił Powietrznych w Europie gen. Roger Brady oferuje Polsce pomoc w śledztwie smoleńskim. 
  • „Doświadczenie ekspertów amerykańskich może być cenne” - wywiad z Witoldem Waszczykowskim dla „Naszego Dziennika”.
  • Info Ryszarda Czarneckiego, że Komisja Europejska nie otrzymała ze strony Polski żadnych wniosków z prośbą o wsparcie ws. katastrofy smoleńskiej (Komisja Europejska udzieliła pisemnej odpowiedzi na pytanie europosła).
  • Janusz Wojciechowski o dyrektywie dot. ochrony zwierząt wykorzystywanych do badań naukowych (Parlament Europejski przyjął wczoraj dyrektywę dotyczącą ochrony zwierząt wykorzystywanych do doświadczeń naukowych. Jako alternatywę wobec eksperymentów na zwierzętach dokument wymienia metody oparte na wykorzystaniu komórek macierzystych z dzieci w embrionalnym stadium rozwoju).
  • Batalia o pieniądze OFE – tekst w „Naszym Dzienniku” (Unia Europejska chce, by pieniądze przepływające do OFE tytułem składki emerytalnej były traktowane jak wydatek budżetu na rzecz instytucji prywatnych, czyli powiększały deficyt budżetowy. Rząd PO-PSL zabiega o uznanie tych funduszy za część finansów publicznych, co w statystykach zredukowałoby nasz deficyt o niemal 2 punkty procentowe. Tekst zawiera stanowisko Zyty Gilowskiej)


Jak widać, materiały są przede wszystkim wtórne (dominuje prasówka). Zwraca uwagę nikła ilość wypowiedzi osób z gremiów kierowniczych partii (tylko Prezes się wypowiedział). Ponadto są: oświadczenie Anny Fotygi, wypowiedzi prasowe europarlamentarzystów Ryszarda Czarneckiego i Janusza Wojciechowskiego, byłego wiceministra Witolda Waszczykowskiego i Zyty Gilowskiej.

Na stronie głównej eksponuje się w tej chwili jeden pisowski projekt Ustawy (o tzw. podatku bankowym), referowany przez posłankę Szydło. Komentarze do sytuacji gospodarczej pochodzą przede wszystkim z dzienników  i z blogu autorskiego Zbigniewa Kużmiuka.

Materiały nie są w żaden sposób ustrukturalizowane (biegną chronologicznie, bez podziału tematycznego, choćby takiego, jak: gospodarka, finanse, katastrofa smoleńska, wymiar sprawiedliwości, etc.).

Partia i jej struktury kierownicze jawią się na stronie jakoś tak incydentalnie. Nie wiadomo, jak szukać materiałów z konferencji prasowych, niewidoczne są oświadczenia Prezydium Partii, trudno jest odnależć stanowiska  Prezesa i Wiceprezesów w sprawach programowych i bieżących, brak wypowiedzi ekspertów PiS-owskich (jeśli tacy są). Pewnie wszystkie te informacje znajdują się na stronie, ale giną w natłoku innych, bardziej szczegółowych.

Zadaję sobie w związku z tym pytanie:

Gdyby nagle PiS zyskał zielone światło we wszystkich mediach, a dziennikarze biegaliby do władz partii i posłów z życzliwym pytaniem, co chcecie Państwo zrobić dla Polski, jakie problemy są najważniejsze, jakie błędy i zaniechania popełnia PO wespół z PSL-em, ciekawa jestem, kto i co miałby w tej sprawie do powiedzenia. Czy byłyby to wypowiedzi dobrze zredagowane, mocne w sensie merytorycznym?

Taka refleksja mnie naszła szczególnie po otworzeniu w menu folderu „Komentarz polityczny”.

 

Komentarze polityczne

Od 22 marca na własnej stronie PiS zamieścił zaledwie 9 komentarzy politycznych. Są to:

  • Z Europarlamentu Paweł Kowal o dominacji „starej Europy” w służbie dyplomatycznej UE
  • 26.08.2010 Zbigniew Girzyński o jesiennej ofensywie legislacyjnej PO(Platforma Obywatelska ogłosiła, że zamierzą jesienią przeprowadzić prawdziwą ofensywę legislacyjną w parlamencie. Podobno jako posłowie nie będziemy wychodzili więcej..)
  • 17.08.2010 Krzysztof Tchórzewski: rząd chce obciążyć pasażerów kosztami utrzymania torów kolejowych (Ceny biletów kolejowych są zależne od polityki transportowej państwa... )
  • 11.08.2010 Jacek Kurski: 1000 dni rządu historyczną kompromitacją (1000 dni rządu Tuska to oczywiście jedna wielka rozpaczliwa klęska. Spośród 10 obietnic, pod którymi osobiście podpisał się Donald Tusk, zrealizowano tylko... )
  • 15.07.2010 Andrzej Dera o przedstawionym przez Mirosława Sekułę projekcie raportu z prac komisji („Projekt raportu z prac komisji hazardowej przygotowany przez Mirosława Sekułę jest przedwczesny” – powiedział poseł PiS, członek... )
  • 01.04.2010 Dorota Arciszewska-Mielewczyk: to przegrana państwa polskiego („Ten wyrok jest przegraną państwa polskiego” – oceniła wyrok senator Dorota Arciszewska-Mielewczyk. „To tylko przeniesienie w czasie realizacji wcześniejszego wyroku”... )
  • 31.03.2010 Zbigniew Wassermann o raporcie Pitery (To jest raport w stylu Pitery - już nieco zdezaktualizowany i wcale nierewelacyjny... )
  • 23.03.2010 Maks Kraczkowski o poziomie długu publicznego na koniec 2009 r.(Relacja zadłużenia do Produktu Krajowego Brutto na tym etapie jest zatrważająca. Zbyt daleko idące okazały się zapewnienia Ministra Finansów o tym, że kryzys ominął Polskę... )
  • 22.03.2010 Marek Opioła o wojnie MON z patologiami (Każdy Minister Obrony Narodowej powinien walczyć z patologiami w wojsku. Jednak w obecnej sytuacji ministerstwo powinno skoncentrować się szczególnie na modernizacji uzbrojenia polskiej armii...)

Tylko tyle mieli pisowcy do skomentowania w sprawach politycznych przez prawie pół roku na swojej własnej stronie internetowej? Można odnieść wrażenie, że strona jest zaniedbywana pod tym względem przez administratorów.


Strony lokalne

Strony lokalne są często ciekawiej redagowane, niż strona ogólnopolska.

Ciekawa jest strona płocka. Zaczyna się miłym zaproszeniem:

Witamy serdecznie na stronie Prawa i Sprawiedliwości północnego Mazowsza. Zapraszamy wszystkie środowiska prawicowe i te, którym na sercu leży dobro ich lokalnych społeczności do współpracy i merytorycznej dyskusji. Na stronie znajdą Państwo informacje ogólnopolskie i regionalne oraz dane kontaktowe do naszych struktur i samorządowców. BoTwojeZdanieSięLiczy!

Portal ma interesujące i aktualne wiadomości na stronie głównej, wprowadzono kategoryzację newsów, zamieszczane są komentarze i opracowania blogerów.

Może się podobać strona PiS w Bielsku-Białej, mimo nie najlepszego layout.

Nawigacja prowadzi nas przez ciekawe foldery:

  • Strona Główna
  • Nasza działalność
  • Zaproszenia na spotkania
  • Relacje z wydarzeń i spotkań
  • Co nowego w bielskiej polityce?
  • Co nowego u naszych przyjaciół?
  • Sukcesy Platformy Obywatelskiej
  • Komentarze współpracowników
  • Warto przeczytać
  • Lektury obowiązkowe
  • Antycywilizacja
  • Archiwum informacji

Informacje są redagowane żywo i zrozumiałym językiem. Osobiście nie przepadam za posłem Piętą, ale strona internetowa jest na pewno lokalnym atutem.


Strony poselskie

Są strony bardzo dobre, jak np. Senatora Czesława Ryszki. Przejrzyste layout, co tydzień aktualny komentarz polityczny, mnóstwo rzeczowych, znakomicie zredagowanych oświadczeń w sprawach zbiorowych i indywidualnych.

Są strony zaskakująco słabe, jak np. posła Andrzeja Dery czy posłanki Beaty Kempy

Dera i Kempa uczestniczyli w pracach ważnych komisji śledczych (w sprawie Olewnika i hazardowej)  i aż się prosiło, aby na ich stronach zamieszczane były króciutkie abstrakty z poszczególnych posiedzeń. Niczego takiego tam nie znajdziemy.


O czym przede wszystkim informować – propozycje Bielewicza

Bloger Jerzy Bielewicz w notce "10 września, data przełomu" proponuje opozycji koncentrację na sprawach najważniejszych:

Palące pytania
Po 5 miesiącach pytania zadane nazajutrz po katastrofie pozostają bez odpowiedzi. Stąd trzeba je stale eksponować.

Czy tylko katastrofa?
Poza sprawą o najwyższym narodowym priorytecie jaką po 10 kwietnia pozostaje wyjaśnienie okoliczności śmierci Prezydenta RP, jego małżonki, członków polskiej delegacji jak i ochrony oraz załogi rządowego samolotu, opozycja musi równie jasno i twardo stawiać na forum opinii publicznej sprawy gospodarcze, a szczególnie kwestie bezpieczeństwa energetycznego i zagrożeń wiążących się z narastającym gwałtownie długiem publicznym. Retoryka nie wystarczy. Należy właściwie formułować pytania do rządzących, by nie mogli uchylać się od odpowiedzi.

Sytuacja na świecie
Gospodarka światowa pozostaje nadal w kryzysie. Wzrost cen żywności jest tylko jednym, lecz jakże znaczącym, jego przejawem. Plany formułowane przez Rostowskiego i Tuska zakładają ekstremalnie optymistyczny obraz zadłużenia finansowego państwa, a ucieczka w kreatywną księgowość doprowadzi do zachwiania stabilności ekonomicznej Polski już w najbliższych miesiącach. W tej sytuacji, PiS i opozycja powinny równie ostro, otwarcie i twardo stawiać kwestie przyszłości i bezpieczeństwa ekonomicznego kraju

Niewątpliwie strona internetowa nie może być mdła, niewyrazista. Muszą być w niej silnie zaznaczone priorytety informacyjne. Jak się wydaje, propozycje Bielewicza są bardzo dobre, przede wszystkim należy eksponować: katastrofę smoleńską i bezpieczeństwo ekonomiczne kraju.

Nie może być tak, jak jest teraz, że wszystkie informacje mają jednakową rangę.


30 pytań – materia dla reklamiarza

Informacje na stronie muszą być dobrze redagowane.

Oto fragment jednej z wiadomości na stronie PiS.

Prawo i Sprawiedliwość pyta, jak rząd zamierza spełnić morze obietnic, które złożył podczas ostatnich kampanii wyborczych i ile zapłacą za to polscy podatnicy. Pytamy również jak rząd zamierza ratować budżet, który jest „w opłakanym stanie”, jak twierdzi wicepremier Waldemar Pawlak. Dlatego kierujemy do rządu i premiera Donalda Tuska następujące pytania:

1. Rząd mówi, że nie chce „łupić banków”. Dlaczego więc chce „łupić obywateli”, podnosząc stawki podatku VAT?
2. Czy rząd wie jak  podniesienie VAT wpłynie na konsumpcję?
3. Czy rząd wie jak podwyżka VAT wpłynie na koszty produkcji, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców?
4. Czy rząd wie jak podwyżka VAT odbije się na finansach samorządów?
5. Co rząd zrobił by przedłużyć obowiązywanie zerowej stawki VAT na książki?
6. Czy Donald Tusk wie ile kosztuje komplet podręczników dla ucznia I klasy szkoły podstawowej, I klasy gimnazjum, I klasy liceum?
7. Rząd planuje zlikwidować ulgę podatkową na materiały budowlane, twierdząc, że te pieniądze przeznaczy na budownictwo społeczne. Pytamy rząd w jaki sposób ta obietnica będzie to zrealizowana?
8. Dlaczego rząd chce zmniejszyć blisko o połowę zasiłek pogrzebowy?
9. W jaki sposób rząd zamierza ograniczyć liczbę urzędników, skoro przez trzy lata sukcesywnie powiększał ich liczbę, uzasadniając to zwiększoną liczbą zadań i polepszeniem jakości pracy. Czy oznacza to, że teraz zadania nie będą wykonywane?
10. Jaka kwota zostanie przeznaczona na odprawy dla tych urzędników?
11. Jakie będą koszty likwidacji rządowych ośrodków i gospodarstw pomocniczych?
12. Jak rząd planuje ograniczyć wydatki na armię? Jakie dokładnie wydatki będą ograniczone  czy wpłyną one na ochronę bezpieczeństwa kraju?
13. W jaki sposób rząd zamierza zmusić samorządy i administrację państwową do korzystania ze wspólnego konta w BGK, skoro samorządy mają konstytucyjnie zagwarantowaną niezawisłość
14. Rząd ma zamiar uzyskać 15 mld złotych. Jakie dokładnie spółki są  przeznaczone do prywatyzacji i jaka jest ich aktualna sytuacja finansowa, wartości oraz na jakim etapie są przygotowania do tych prywatyzacji? Czy zyski z prywatyzacji są rzeczywiście  realne, skoro w tym roku na koniec lipca wykonanie jest na poziomie 45% procent, a w 2009 osiągnięto 40% planowanej kwoty?
15. Na jakiej podstawie rząd planuje uzyskanie dywidendy ze spółek z udziałem Skarbu Państwa w wysokości 9,2 mld złotych? W tym roku dywidenda wyniesie 4,2 mld i jest to kwota rekordowa.
16. Na jakiej podstawie rząd zakłada polepszenie na rynku pracy, skoro na koniec grudnia bezrobocie ma wynieść 12,3%? W ostatnich miesiącach zanotowano wzrost bezrobocia o prawie procent. Jak rząd zamierza zatrzymać tę tendencję
17. Jaka jest obecnie sytuacja FUS, w związku z decyzją o przesunięciu z rezerwy demograficznej do FUS 7,5 mld złotych? Do FUS trafiają kolejne dotacje i pożyczki. Jaka jest realna sytuacja fundusz?
18. Jak rząd zamierza rozwiązać problem ZUS, któremu zabrakło pieniędzy na wypłatę listopadowych i grudniowych emerytur?
19. Czy rząd ma informację na temat zadłużenia samorządów?
20. W jaki sposób rząd zamierza pomóc samorządom w realizacji obietnic rządowych podwyżek dla nauczycieli?
21. Czy w budżecie zaplanowano środki na przywrócenie ulgi za przejazdy dla studentów?
22. Czym kieruje się rząd nie podnosząc kryterium dochodowego w pomocy społecznej?
23. Dlaczego ograniczono obniżanie wpłat na PFRON z tytułu niezatrudniania niepełnosprawnych?
24. Jaki będzie wzrost cen paliwa po zniesieniu ulg akcyzowych dla biokomponentów?
25. Czy rząd wie, co w tej chwili jest największym czynnikiem powodującym inflacje? Jak premier ocenia to w kontekście prognoz na rok przyszły?
26. Czy rząd wyliczył o ile średnio wzrośnie utrzymanie polskiej rodziny, mającej średnie dochody w związku ze wzrostem podatków?
27. Czy pan premier wie ilu Polaków zalega obecnie ze swoimi zobowiązaniami? Dlaczego nie płacą swoich zobowiązań i na co im brakuje?
28. Wiceminister Hanna Majszczyk, przyznaje, że ryzyko przekroczenia 55% progu ostrożnościowego deficytu w roku przyszłym jest bardzo duże. Czy oznacza to, że w lipcu 2011 roku stawka podatku VAT zostanie podniesiona i czekają nas kolejne podwyżki?
29. W projekcie budżetu założono 1,7 mld złotych wpływu z NBP. W tym roku zysk NBP jest dwukrotnie niższy niż rok temu, wiceprezes NBP Zdzisław Sokal twierdzi, że nie można być pewnym czy taka kwota zostanie osiągnięta. Skąd te wyliczenia rządu?
30. Jakie środki zaplanował rząd na usuwanie skutków tegorocznych powodzi, pomoc poszkodowanym, naprawę infrastruktury powodziowej i czy zabezpiecza środki na ewentualne przyszłoroczne? Przy okazji proszę poinformować jaka jest decyzja KE w sprawie przyznania Polsce pieniędzy z rezerwy solidarnościowej na usuwanie skutków powodzi.

Idea formułowania list pytań do Rządu jest bardzo dobra. Wiele spośród ww pytań jest jednak źle sformułowanych. Na przykład na pytania 2-4 Rząd mógłby odpowiedzieć, że - jego zdaniem -  „wie” i no co z tego ma niby wynikać dla pytających. Pytanie musi być bardziej konkretne. Pytanie Nr 6 jest banalne – adresaci sprawdzą, ile kosztuje komplet podręczników i co z tego?

Pytania do Rządu winny być redagowane z pomocą reklamiarza i non stop wisieć na stronie głównej PiS. Wszyscy powinniśmy znać je na pamięć. Powinny być eksponowane aż do czasu, gdy nie zostanie udzielona satysfakcjonująca odpowiedź.

Inaczej - kryterium uliczne...

Ale obecna strona internetowa PiS raczej obywateli do żadnych działań nie zachęci.
 

rebeliantka
O mnie rebeliantka

Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosłownie: sprzedających dym). Lubi podróże, kontempluje - sztuki plastyczne i muzykę.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka