rebeliantka rebeliantka
513
BLOG

Pan Cogito i wybór Prokuratora Generalnego

rebeliantka rebeliantka Polityka Obserwuj notkę 27

Od 5 do 7 stycznia 2010 r. /wtorek-czwartek/ Krajowa Rada Sądownictwa będzie przesłuchiwać kandydatów na Prokuratora Generalnego.

Mam wrażenie, że większość - nawet bardzo błyskotliwych blogerów - nie zauważyła, że powstaje na naszych oczach - pobłogosławiona przez Sejm - nowa korporacja, tym razem prokuratorów.

O tym, jak będzie działać Prokuratura pod rządami nowej Ustawy decydować będą przede wszystkim inni prokuratorzy. Kontrola parlamentarna i społeczna nad tym środowiskiem będzie iluzoryczna.

 

Kompetencje organów Prokuratury

Prześledźmy kompetencje organów Prokuratury, zgodnie z nowelizacją  Ustawy o prokuraturze z dnia 9.10.2009 r.

Prokurator Generalny- przedstawia co roku Prezesowi Rady Ministrów sprawozdanie z rocznej działalności Prokuratury, powołuje prokuratorów powszechnych i wojskowych jednostek prokuratury na wniosek Krajowej Rady Prokuratury, wnioskuje do Prezydenta o powołanie Zastępców Prokuratora Generalnego, wnioskuje do Prezydenta o odwołanie Zastępców Prokuratora Generalnego, powołuje prokuratorów apelacyjnych spośród prokuratorów po zasięgnięciu opinii zgromadzenia prokuratorów w prokuraturze apelacyjnej, powołuje prokuratorów okręgowych na wniosek właściwego prokuratora apelacyjnego po zasięgnięciu opinii zgromadzenia prokuratorów w prokuraturze apelacyjnej, w tym samym trybie powołuje prokuratorów rejonowych, może odwołać prokuratora apelacyjnego lub jego zastępców oraz /z urzędu lub na wniosek właściwego prokuratora apelacyjnego/ prokuratorów okręgowych i rejonowych lub ich zastępców, ale tylko po podjęciu przez Krajową Radę Prokuratury uchwały zezwalającej na odwołanie, obwieszcza w Dzienniku Urzędowym o wolnych stanowiskach prokuratorskich, może odwołać prokuratora jednostki prokuratury, jeśli ten mimo dwukrotnego ukarania przez Sad Dyscyplinarny popełnił przewinienie służbowe - po wysłuchaniu wyjaśnień prokuratora i po zasięgnięciu opinii zebrania prokuratorów Prokuratury Generalnej lub zgromadzenia prokuratorów w prokuraturze apelacyjnej.

Krajowa Rada Prokuratorów/w skład której wchodzą: Minister Sprawiedliwości, Prokurator Generalny, przedstawiciel Prezydenta, 4 posłów, 2 senatorów, prokurator wybrany przez zebranie Naczelnej Prokuratury Wojskowej, prokurator wybrany przez zebranie prokuratorów IPN, 3 prokuratorów wybranych przez zebranie prokuratorów Prokuratury Generalnej, 11 prokuratorów wybranych przez zgromadzenia prokuratorów w prokuraturach apelacyjnych/ - m.in. wybiera kandydata na Prokuratora Generalnego, występuje z wnioskiem do Prezydenta o odwołanie Prokuratora Generalnego, występuje do Sądu Dyscyplinarnego z wnioskiem o pociągniecie Prokuratora Generalnego do odpowiedzialności dyscyplinarnej, rozpatruje i ocenia kandydatury do pełnienia stanowisk prokuratorskich oraz przedkłada Prokuratorowi Generalnemu wnioski o ich powołanie, zajmuje stanowisko w sprawie odwołania podczas kadencji z pełnienia funkcji prokuratora apelacyjnego, okręgowego i rejonowego lub ich zastępców.

Zgromadzenia Prokuratorów w prokuraturach apelacyjnych/składają się z prokuratorów prokuratury apelacyjnej oraz delegatów prokuratur okręgowych i rejonowych działających na terenie apelacji/ - m.in. wybierają przedstawicieli do Krajowej Rady Prokuratury, wybierają członków sądów dyscyplinarnych, wyrażają opinie o kandydatach na prokuratorów apelacyjnych, okręgowych i rejonowych.

W przepisach o Prokuraturze bardzo istotne jest to, że żaden prokurator nie może być pociągnięty do odpowiedzialności karnej, ani tymczasowo aresztowany bez zgody prokuratorskiego Sądu Dyscyplinarnego.

Nie można też w łatwy sposób zwolnić słabego merytorycznie lub stronniczego prokuratora, gdyż dla takiej decyzji kluczowe są orzeczenia Sądu Dyscyplinarnego.

Czyli zarówno o nominacjach, jak i odwołaniach prokuratorów, w tym na stanowiskach kierowniczych, decydują w praktyce prawie wyłącznie środowiska prokuratorskie.

 

Czy tak być musi?

Pisałam w tekście "Wymiar sprawiedliwości a obywatelski projekt konstytucji", że podstawowym polskim problemem jest całkowita bezkarność prokuratorów i sędziów. Nie muszą oni przestrzegać prawa procesowego, bo za błędy lub stronniczość w praktyce nie odpowiadają.
 
Nie ma w Polsce takiego "szeryfa", który byłby w stanie uporządkować zły stan organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Są w Polsce sędziowie i prokuratorzy niezawiśli, podlegający tylko ustawom, godnie sprawujący urząd - przestrzegający prawa, dający gwarancję bezstronności w stosunku do uczestników postępowania.

Zgoła inaczej przedstawia się sytuacja, gdy analizą objąć prokuraturę i wymiar sprawiedliwości w całości.

Środowisko prokuratorów i sędziów wymknęło się spod kontroli. Ministerstwo Sprawiedliwości, KRS, Biuro RPO oraz prezesi Sądów i szefowie prokuratur nie reagują na nadużycia, a często je aktywnie tuszują, a nawet - wydaje się - wcale nie tak rzadko w nich uczestniczą lub wręcz bezprawie organizują.

Trzeba wprowadzić inne zmiany, niż te, które zadekretowano w nowej Ustawie o prokuraturze.

1/ Prokurator Generalny i prokuratorzy funkcyjni winni być powoływani w drodze wyborów powszechnych.

2/ Należy wprowadzić procedurę impeachmentu sędziów i prokuratorów łamiących prawo - przez publicznie działającą Komisję ulokowaną przy Parlamencie.

Nowa Ustawa uniezależnia prokuraturę od jakiejkolwiek FAKTYCZNEJ kontroli społecznej. Ze złych prokuratorów pozbawionych rzeczywistej kontroli, czyli całkowicie "niezależnych", ma powstać doskonała prokuratura.

Przecież to jest niemożliwe.

Tymczasem w konsekwencji błędnych lub stronniczych prokuratorskich i sądowych decyzji tysiące niewinnych ludzi /Sumlińscy, Kluskowie, Olewnicy i inni nieznani szerokiej opinii publicznej/ traciło i traci wolność, firmy, majątki, dobre imię, zdrowie, a nawet życie.

Nasz system jest chory, a nowa Ustawa o prokuraturze to umacnia.

W ugruntowanych demokracjach nominacje oraz impeachment sędziów i prokuratorów nie jest powierzany ich samorządom. Sędziów mianuje najczęściej władza ustawodawcza po rzetelnej publicznej procedurze "prześwietlenia" kandydata.

W USA sędziowie federalni są powoływani przez prezydenta za radą i zgodą senatu, a sędziowie stanowi są wybierani w powszechnych wyborach stanowych. Podobnie - w trybie powszechnych wyborów - są powoływani prokuratorzy. Odwoływanie niegodnych pełnienia funkcji funkcjonariuszy publicznych odbywa się poprzez publicznie prowadzoną procedurę impeachmentu.

 

Co można dzisiaj zrobić?

Moim zdaniem nic zasadniczego. Od wtorku do czwartku Krajowa Rada Sądownictwa publicznie przesłucha kandydatów na Prokuratora Generalnego /zgłosiło się 11 prokuratorów i 5 sędziów/.

Szczegóły dotyczące kandydatów i trybu przesłuchania można znaleźć tutaj.

Pod Krajową Radą Sądownictwa odbędzie się protest Stowarzyszeń przeciwko Bezprawiu, których przedstawiciele - pomimo zgłoszenia - prawdopodobnie nie zostaną wpuszczeni na salę przesłuchań.

Wybór odbędzie się zakulisowo, przy mizernym zainteresowaniu społecznym.

Ilu ludzi, poza prokuratorami i sędziami, ma jakiegoś faworyta na stanowisko Prokuratora Generalnego w Polsce? Co wiemy o kandydatach aspirujących do objęcia stanowiska o potężnych kompetencjach w zakresie obsadzania stanowisk prokuratorów funkcyjnych w całym kraju?

Dlaczego śpimy?

 

Przesłanie Herberta

Być może zasługujemy na los zapisany w wierszu Herberta:

Herbert Zbigniew

Pan Cogito o postawie wyprostowanej

1

W Utyce
obywatele
nie chcą się bronić

w mieście wybuchła epidemia
instynktu samozachowawczego

świątynię wolności
zamieniono na pchli targ

senat obraduje nad tym
jak nie być senatem

obywatele
nie chcą się bronić
uczęszczają na przyspieszone kursy
padania na kolana

biernie czekają na wroga
piszą wiernopoddańcze mowy
zakopują złoto

szyją nowe sztandary
niewinnie białe
uczą dzieci kłamać

otworzyli bramy
przez które wchodzi teraz
kolumna piasku

poza tym jak zwykle
handel i kopulacja

2

Pan Cogito
chciałby stanąć
na wysokości sytuacji

to znaczy
spojrzeć losowi
prosto w oczy

jak Katon Młodszy
patrz Żywoty

nie ma jednak
miecza
ani okazji
żeby wysłać rodzinę za morze

czeka zatem jak inni
chodzi po bezsennym pokoju

wbrew radom stoików
chciałby mieć ciało z diamentu
i skrzydła

patrzy przez okno
jak słońce Republiki
ma się ku zachodowi

pozostało mu niewiele
właściwie tylko
wybór pozycji
w której chce umrzeć
wybór gestu
wybór ostatniego słowa

dlatego nie kładzie się
do łóżka
aby uniknąć
uduszenia we śnie

chciałby do końca
stać na wysokości sytuacji

los patrzy mu w oczy
w miejsce gdzie była
jego głowa

-------------------------


Pozdrawiam Obywateli Utyki.

 

 

 

 

rebeliantka
O mnie rebeliantka

Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosłownie: sprzedających dym). Lubi podróże, kontempluje - sztuki plastyczne i muzykę.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka